Borovnica – Herbert


Cena: 999,99 rsd po sadnici.

  • Sadnice Borovnice – Herbert, maloprodajna cena.
  • Isporuka sadnica na teritoriji cele Srbije.
  • Za veće količine pozovite za dogovor oko cene i transporta.
  • Za veće količine postoji dogovor oko uslužne sadnje

Za poručivanje telefonom pozovite: 063/821-24-12 Aleksandar

plod sazreva sredinom avgusta, veliki je i prekriven je voskastim slojem i vrlo je ukusan, ali nije pogodan za dugoročno skladištenje i transport.

Nema na zalihama

Opis

Sorta borovnice Herbert poznata je i potpunija pod imenom Vaccinium corymbosum Herbert. Raznovrsnost ove bobičaste kulture odlikuje se visokim prinosima i sposobnošću da izdrži niske temperature.

Opis sorte

Herbert prerasta u visok i širok razgranati grm, čija se visina kreće od 150 do 200 centimetara ili više. Cvetanje se javlja od maja do juna i praćeno je cvetanjem delikatnih ružičastih cvetova. Pupoljci borovnice izgledaju kao cvetovi đurđevka. Sjajne lisne ploče sa dolaskom jeseni prelaze iz bogate zelene boje u svetlo crvenu. Imaju zaobljen, blago izdužen oblik i srednje veličine. Fleksibilni izdanci često teže ka zemlji pod težinom bobica. Njihova glatka crvenkasta kora vremenom postaje hrapava i tamna. Do kraja sezone, grane mogu generalno postati tamnosive.

Karakteristike voća

Plodovi borovnice Herberta dostižu prečnik od 20-25 milimetara, a njihova težina varira od 2 do 2,5 g. Okrugle, blago spljoštene bobice pravilnog oblika imaju tamnoplavu boju. Površina gustih bobica sa srednjim ožiljkom prekrivena je voštanim premazom.

Kvaliteti ukusa

Sočna pulpa Herbertovih borovnica je slatkog, ne zašećerenog ukusa bez i najmanjih naznaka kiselosti, što je čini idealnim proizvodom kako za preradu i zamrzavanje, tako i za svežu potrošnju. Aroma voća je svetla i prijatna.

Sazrevanje i plodonošenje

Sazrevanje voća u sorti Herbert počinje sredinom avgusta, što omogućava da se ova sorta svrsta u kasno sazrevanje. U hladnim klimatskim uslovima, berba počinje krajem leta. Uprkos činjenici da bobice sazrevaju u isto vreme, grm donosi plodove 2-3 nedelje. Čak i nakon punog sazrevanja, oni se ne raspadaju iz grma, a koža zadržava svoj integritet.

Prinos

Herbert se smatra visokoprinosnom sortom: od svakog grma po sezoni, baštovan uspeva da prikupi u proseku 5-9 kilograma bobica. Borovnice dobro podnose transport, a imaju i dobar kvalitet čuvanja: održavanjem temperature od 0 do +3 stepena Celzijusa mogu se sačuvati 2 meseca. U odeljku frižidera, borovnice se obično čuvaju oko nedelju dana.

Samoplodnost i potreba za oprašivačima

Neki baštovani veruju da je Herbert u stanju da donese plod čak i kada u blizini nema grmlja za oprašivanje. Međutim, veliki broj specijalista radije ima veći broj predstavnika drugih sorti kako bi poboljšali prinose. Džersi i Čendler su obično oprašivači za Herberta.

Uzgoj i briga

Herbert preferira kiselo zemljište sa pH od 4,5 do 5,5 i dobrom propusnošću vazduha. Drenažni sloj nije ništa manje važan za kulturu, a najbolje se oseća na mešavini treseta i peska ili treseta i ilovače. Najkrupnije i najslađe bobice rastu u borovnicama u oblastima koje su dobro osvetljene i zaštićene od severnih vetrova. Ova sorta je u stanju da izdrži zimske hladnoće, do -32 … 35. Grmlje u ovom trenutku čak i ne treba dodatno sklonište.Međutim, Herbert se ne može nazvati nepretencioznom biljkom – umereno, ali redovno zalivanje je izuzetno važno za ovu borovnicu. Ako nema dovoljno vlage, onda će prinos useva pasti, a prekomerno zalivanje dovodi do pojave gljivičnih bolesti.

Preporučuje se da se Herbert posadi u jesen, jer će to omogućiti biljci da stekne jači imunitet. Međutim, moguće je izvršiti proceduru u proleće. Najveća verovatnoća da će sadnja biti uspešna javlja se u slučaju korišćenja dvogodišnjih i trogodišnjih sadnica. Parcela borovnice se može pripremiti mesec dana pre sadnje. U pogodnom području, tlo se obavezno iskopava, a prekomerna oksidacija se normalizuje dodavanjem drvenog pepela ili dolomitnog brašna. Ako tlo ima neutralnu kiselost, onda će mu, naprotiv, biti potreban dodatak treseta ili igala.

Rupa se kopa dubine 40-50 centimetara. Dužina i širina udubljenja su približno iste. Važno je da se između pojedinačnih rupa održava razmak od 1-1,5 metara. Nakon što napunite jame mešavinom treseta i piljevine, moraćete da ih ostavite da sednu. Neposredno pre sadnje, koreni sadnica borovnice se natapaju oko 30-40 minuta. Uzorci su pažljivo uronjeni u rupe, njihovi koreni su ispravljeni, a sve je prekriveno zemljom. Neophodno je osigurati da je korijenski vrat dublji za 4-5 centimetara. Nakon punjenja tla, vrši se obilno navodnjavanje i malčiranje zone blizu debla.

Herbertove borovnice će zahtevati redovno zalivanje kako se gornji sloj zemlje suši. U sušnim periodima, postupak se može izvoditi 2-3 puta nedeljno, usmeravajući oko 10 litara tečnosti ispod svakog grma. Đubrenje useva se vrši od druge godine uzgoja.